Terapia rodziny

Napisane przez PLT
  • wielkość czcionki
Terapia rodziny

Jest to forma pomocy skierowana do rodzin, które odczuwają potrzebę skorzystania z pomocy, gdyż same nie radzi sobie z istniejącymi problemami w ich systemie rodzinnym.

Z terapii rodzin może skorzystać cały system, czyli rodzina. Do terapeuty trafiają rodzice, którzy nie radzą sobie z nastolatkiem. Rodziny w których konflikty, codzienne kłótnie zastąpiły życzliwą uważność na siebie.

Czasami do udania się do gabinetu terapeuty (może to być para terapeutów) skłania bunt dziecka, jego „złe zachowanie”, choroba jednego z członków rodziny. Podczas pracy z terapeutą pracuje się nad zgłaszanym problemem, poprawą spójności w komunikacji i relacji, które poprzez to tracą na wartości. Bardzo ważne są role jakie pełnią poszczególni członkowie rodziny i jaka jest hierarchia w rodzinie. To znaczy, że rodzice powinni tworzyć zgrany zespół i zajmować wysokie miejsce na szczycie rodzinnej piramidy.

Spotkanie odbywa się w gabinecie, które zapewnia anonimowość i intymność klientom. Ma ono charakter rozmowy pomiędzy terapeutą a rodziną, w trakcie której terapeuta poprzez pytania stara się dotrzeć do źródeł i przyczyn pojawiających się problemów. Czasami w trakcie terapii okazuje się, iż istnieje konieczność poprowadzenia części spotkań tylko z dzieckiem / dziećmi lub samymi rodzicami.

Każde spotkanie trwa 90 minut. Częstotliwość spotkań ustalana jest bezpośrednio z terapeutą w trakcie pierwszego spotkania. Najbardziej optymalnym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem są spotkania raz w tygodniu. Czas trwania terapii rodzin zależy od diagnozy problemu.

Artykuły powiązane