Terapia indywidualna dla młodzieży

Napisane przez PTL
  • wielkość czcionki
Terapia indywidualna dla młodzieży

Terapia indywidualna dla młodzieży to cykl spotkań z terapeutą,  pozwalających młodej osobie poznać istotę problemu, z którym się zgłasza.

Terapię indywidualną polecamy osobom, które zmagają się z przygnębieniem, depresją, stresem, lękami, zaburzeniami odżywiania, zaburzeniami snu, trudnościami w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi czy cierpią z powodu utraty bliskiej osoby i nie potrafią poradzić sobie z tą stratą.

Powodem zgłoszenia może być również przeżywany kryzys wartości, poczucie braku sensu życia, doświadczenie uczucia pustki w relacjach z innymi, doświadczenie przemocy fizycznej czy psychicznej, pojawiające się ryzykowne zachowania.

Motywacją do poszukiwania pomocy może też być chęć lepszego poznania siebie, aby móc w pełni wykorzystać swoje możliwości życiowe.
Praca terapeutyczna odbywa się w bezpiecznych dla młodej osoby warunkach umożliwiających poznawanie siebie, a jej efektem, zwiększającym satysfakcję z  życia, staje się możliwość rozwoju i uzyskanie zmian w problemowych obszarach.

Czas sesji to 55 minut. Częstotliwość sesji i długość terapii zależy od zgłaszanego problemu i potrzeb pacjenta.

Terapia poprzedzona jest konsultacją . W przypadku osób niepełnoletnich konsultacja odbywa się z rodzicem bądź opiekunem młodej osoby.

Nastolatek po ukończeniu 18. roku życia na terapię może zgłosić się samodzielnie. W trakcie konsultacji terapeuta zapoznaje się ze zgłaszanymi problemami i ustala z pacjentem cele pracy terapeutycznej, okres trwania terapii oraz sposób rozliczania.

Artykuły powiązane